Porady Ekspertów

Biokurier Ecolabel data publikacji: 2017-01-27, autor wpisu: Redakcja iSzkolenia.pl

Czy kupuję odpowiedzialnie? Czy kupuję świadomie? Takie pytania zadaje sobie na pewno wielu z nas. Mamy coraz większą świadomość tego jak bardzo to co robimy wpływa na otoczenie w którym żyjemy. Stajemy się dzięki temu świadomymi konsumentami, którzy podczas robienia zakupów bacznie zwracają uwagę na skład towaru i jego pochodzenie. Bierzemy też pod uwagę logotypy znajdujące się na etykietach.

Jednym z najpopularniejszych na rynku europejskim oznakowań jest unijne oznakowanie ekologiczne UE, tzw. Ecolabel. Symbolem tzw. „unijnej stokrotki” oznaczane są produkty spełniające rygorystyczne kryteria środowiskowe. Przy ich opracowywaniu brane są pod uwagę czynniki takie jak m.in. oddziaływanie na środowisko (np. zmiany klimatyczne), zastępowanie substancji niebezpiecznych bezpieczniejszymi, ograniczanie wpływu na środowisko poprzez możliwość recyclingu, ograniczenie badań na zwierzętach – o ile jest to możliwe.  Najważniejsze w systemie oznakowania ekologicznego Ecolabel jest podejście oparte na cyklu życia. Wszystkie produkty i usługi oznakowane etykietą Ecolabel zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich główne oddziaływanie na środowisko było ograniczone do minimum przez cały cykl życia. Dotyczy to każdego etapu, od wydobycia surowców po produkcję, pakowanie i transport, aż do sposobu wykorzystania i utylizacji.

Na jakich produktach spotkamy logo Ecolabel? Tych produktów jest naprawdę bardzo wiele, począwszy od środków higieny osobistej (szampony, pieluszki, itp.), poprzez detergenty, ubrania, drewniane podłogi, meble, farby, krany, komputery osobiste, telewizory, drukarki, kempingi, itd.

W Polsce rynek produktów eko cały czas się rozwija, osiągając dynamiczny wzrost. Jednocześnie polscy producenci m.in. mebli, kosmetyków czy detergentów, sprzedają swoje produkty na rynku europejskim. Oznakowanie Ecolabel umieszczone na produktach to pewność dla konsumenta, a tym samym równe szanse dla producenta.

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.  (jedyna polska jednostka właściwa ds. oznakowania ekologicznego UE dop. red.), cały czas notuje wzrost zainteresowania certyfikacją wyrobów i usług na oznakowanie Ecolabel. Takiego wzrostu spodziewamy się też w 2017 roku. Dotychczas wydaliśmy już około 450 certyfikatów obejmujących około 2500 wyrobów i usług. Pamiętajmy - logo Ecolabel oznacza mniej odpadów, mniej zanieczyszczeń, a w konsekwencji lepsze, bezpieczniejsze produkty dla naszej planety. 
A o to na pewno szczególnie dbają Czytelnicy czasopisma Biokurier.pl.

Więcej informacji uzyskacie Państwo na naszej stronie internetowej www.pcbc.gov.pl oraz dzwoniąc do naszego Zespołu ds. Sprzedaży.
Zapraszamy do współpracy!


Autor: Danuta Muszyńska

Zdjęcie autora

Autor publikacji:

Redakcja iSzkolenia.pl — profesjonalny portal branży szkoleniowej